Zapraszamy Was serdecznie w nadchodzącą środę 26 marca o 19:00 na Balickiej 214 w Krakowie.
Na środowym spotkaniu będziemy gościć dra hab. Aleksandra Bańkę, który podzieli się z nami nauczaniem: „Chrześcijańska wizja człowieka wobec sztucznej inteligencji”.
O czym będzie?
Dla wielu rozwój sztucznej inteligencji to zapowiedź nieuchronnego końca ludzkiego gatunku. Rośnie liczba przekonanych, że stopniowe przejmowanie przez AI kolejnych pól ludzkiej aktywności zmierza ostatecznie do zastąpienia człowieka przez algorytmy, albo przynajmniej – do pozbawienia go dominującej roli we wszechświecie.
Czy tego rodzaju obawy są słuszne? Czy sztuczna inteligencja rzeczywiście jest zdolna zastąpić człowieka? A może – zwłaszcza dla chrześcijan – jest ona raczej szansą, żeby na nowo przemyśleć fundamenty własnej antropologii i podjąć refleksję nad tym, czym z perspektywy współczesnej nauki jest w nas ta nieuchwytna i – jak wierzymy – nieśmiertelna część naszej natury, którą od wieków określa się mianem duszy? Na te, oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie w ramach tego nauczania.
I jeszcze kilka słów o naszym gościu:
Aleksander Bańka – dr hab. filozofii, politolog, świecki lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej – od lat posługuje modlitwą i na wiele sposobów głosi Ewangelię. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej
Zawodowo pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej i przewodniczący Komisji ds. świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Prywatnie mąż i ojciec.
Zaczynamy niezmiennie od wspólnej modlitwy i uwielbienia.
Zapraszamy bardzo serdecznie!
Chrześcijańska Fundacja Głos na Pustyni nie jest instytucją kościelną, choć została powołana na rzecz odnowy i w służbie Kościołowi. Łączy ona ludzi, którzy kochają Kościół i są jego częścią. Jednak jako organizacja pozarządowa realizujemy nasze cele statutowe, podejmując różnorodne działania na rzecz zmiany życia ludzi, w tym poradnię chrześcijańską, projekcje filmowe, działalność wydawniczą, kursy i warsztaty, a przede wszystkim Wspólnotę.
Aby można było odsłuchać takiego nauczania potrzeba m.in. utrzymania serwera, domeny, administracji strony internetowej, przygotowania każdego z nagrań, inwestycji w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Osoba, przygotowująca nauczanie spędza nad nim od kilku do kilkunastu godzin. Dodatkowo zatrudniamy osobę, która technicznie odszumia pliki audio, aby można było je odsłuchiwać na stronie (w dobrej jakości). Są też osoby, które rejestrują nagranie czy przygotowują sprzęt techniczny. Za jednym wykładem kryje się zaangażowanie wielu osób.
Kwota 5-6 zł jest naprawdę symboliczna i jest wyrazem szacunku do pracy tych osób, które współtworzą każde z nagrań. Zaznaczamy tylko, że gdyby wycenić rzeczywistą ilość pracy - każde z nich musiałoby kosztować sporo więcej. Oczywiście jeśli ktoś z Państwa nie jest w stanie zapłacić tej kwoty z racji finansowych trudności, prosimy o taką informację na adres: fundacja@glosnapustyni.pl.
Spotkania Wspólnoty są otwarte dla każdego, każdy może przyjść i uczestniczyć w nauczaniu na żywo, do czego serdecznie zapraszamy.