Siedem ostatnich słów Chrystusa

Naszym gościem podczas najbliższego online-spotkania wspólnoty Głos na Pustyni będzie Rick Wienceke.

Rick urodził się w Toronto w Kanadzie. Kiedy miał dwadzieścia lat, przeczytał książkę “Exodus” Leona Urisa, w której po raz pierwszy usłyszał o Holokauście i zmaganiach Żydów o powstanie państwa Izrael. W tamtym momencie swojego życia szukał Boga i coraz bardziej przekonywał się, że jeśli istnieje Bóg, to musi On mieć coś wspólnego z “tymi” Żydami i z tym krajem, Izraelem.

Rick poczuł wewnętrzne poruszenie, by pojechać i zobaczyć Izrael na własne oczy. W 1977 r. opuścił Kanadę, planując 6-cio miesięczną pracę w kibucu jako wolontariusz.

Plan się jednak zmienił, a kibuc Ramat Hakovesh stał się jego domem na następne 7 lat. Od momentu wyjazdu Ricka do kibucu wszystko się zaczęło. Stał się wierzącym w Jezusa, zaczął rzeźbić, otrzymał stałe miejsce pobytu, a potem, po odbyciu służby wojskowej w izraelskiej armii, otrzymał pełne obywatelstwo. To dla Ricka było wyraźnym znakiem od Boga, że ma pozostać w Izraelu. Ożenił się z Dafną i mają dwóch synów. Obecnie mieszkają w Aradzie na południu Izraela.

Spod artystycznej ręki Ricka wyszło wiele rzeźb, ale jego największym dziełem jest Fontanna Łez. Sam rzeźbiarz opisuje ją jako “rzeźbiony dialog cierpienia pomiędzy Holokaustem a Ukrzyżowaniem”.

Fontanna Łez znajduje się teraz w dwóch miejscach na świecie. W Aradzie, w Izraelu i w Polsce, tuż za bramami Auschwitz – Birkenau.
W najbliższą środę Rick opowie nam o swoim doświadczeniu rozważania siedmiu ostatnich słów Jezusa na krzyżu. Jak wyglądałby ten dialog gdyby odbiorcą słów Jezusa był przedstawiciel Jego narodu – narodu, który w XX wieku doświadczył niewyobrażalnych cierpień w czasie Shoah?