Naszym gościem podczas najbliższego online-spotkania wspólnoty Głos na Pustyni będzie Rick Wienceke.
Rick urodził się w Toronto w Kanadzie. Kiedy miał dwadzieścia lat, przeczytał książkę “Exodus” Leona Urisa, w której po raz pierwszy usłyszał o Holokauście i zmaganiach Żydów o powstanie państwa Izrael. W tamtym momencie swojego życia szukał Boga i coraz bardziej przekonywał się, że jeśli istnieje Bóg, to musi On mieć coś wspólnego z “tymi” Żydami i z tym krajem, Izraelem.
Rick poczuł wewnętrzne poruszenie, by pojechać i zobaczyć Izrael na własne oczy. W 1977 r. opuścił Kanadę, planując 6-cio miesięczną pracę w kibucu jako wolontariusz.
Plan się jednak zmienił, a kibuc Ramat Hakovesh stał się jego domem na następne 7 lat. Od momentu wyjazdu Ricka do kibucu wszystko się zaczęło. Stał się wierzącym w Jezusa, zaczął rzeźbić, otrzymał stałe miejsce pobytu, a potem, po odbyciu służby wojskowej w izraelskiej armii, otrzymał pełne obywatelstwo. To dla Ricka było wyraźnym znakiem od Boga, że ma pozostać w Izraelu. Ożenił się z Dafną i mają dwóch synów. Obecnie mieszkają w Aradzie na południu Izraela.
Spod artystycznej ręki Ricka wyszło wiele rzeźb, ale jego największym dziełem jest Fontanna Łez. Sam rzeźbiarz opisuje ją jako “rzeźbiony dialog cierpienia pomiędzy Holokaustem a Ukrzyżowaniem”.
Fontanna Łez znajduje się teraz w dwóch miejscach na świecie. W Aradzie, w Izraelu i w Polsce, tuż za bramami Auschwitz – Birkenau.
W najbliższą środę Rick opowie nam o swoim doświadczeniu rozważania siedmiu ostatnich słów Jezusa na krzyżu. Jak wyglądałby ten dialog gdyby odbiorcą słów Jezusa był przedstawiciel Jego narodu – narodu, który w XX wieku doświadczył niewyobrażalnych cierpień w czasie Shoah?
Chrześcijańska Fundacja Głos na Pustyni nie jest instytucją kościelną, choć została powołana na rzecz odnowy i w służbie Kościołowi. Łączy ona ludzi, którzy kochają Kościół i są jego częścią. Jednak jako organizacja pozarządowa realizujemy nasze cele statutowe, podejmując różnorodne działania na rzecz zmiany życia ludzi, w tym poradnię chrześcijańską, projekcje filmowe, działalność wydawniczą, kursy i warsztaty, a przede wszystkim Wspólnotę.
Aby można było odsłuchać takiego nauczania potrzeba m.in. utrzymania serwera, domeny, administracji strony internetowej, przygotowania każdego z nagrań, inwestycji w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Osoba, przygotowująca nauczanie spędza nad nim od kilku do kilkunastu godzin. Dodatkowo zatrudniamy osobę, która technicznie odszumia pliki audio, aby można było je odsłuchiwać na stronie (w dobrej jakości). Są też osoby, które rejestrują nagranie czy przygotowują sprzęt techniczny. Za jednym wykładem kryje się zaangażowanie wielu osób.
Kwota 5-6 zł jest naprawdę symboliczna i jest wyrazem szacunku do pracy tych osób, które współtworzą każde z nagrań. Zaznaczamy tylko, że gdyby wycenić rzeczywistą ilość pracy - każde z nich musiałoby kosztować sporo więcej. Oczywiście jeśli ktoś z Państwa nie jest w stanie zapłacić tej kwoty z racji finansowych trudności, prosimy o taką informację na adres: fundacja@glosnapustyni.pl.
Spotkania Wspólnoty są otwarte dla każdego, każdy może przyjść i uczestniczyć w nauczaniu na żywo, do czego serdecznie zapraszamy.