Jedność. Na ziemi, jak w niebie
Poznaj świadectwo życia i wzrastania w ekumenicznej wspólnocie Alleluia – autorstwa Dana Almetera, jej wieloletniego lidera. Wspólnota ta jest proroczym znakiem dla całego Kościoła – już od ponad 40 lat idą razem pełną wyzwań drogą jedności, dając się prowadzić Duchowi Świętemu. Czego możemy się nauczyć z ich doświadczenia wspólnej podróży? Odpowiedź znajdziesz w książce.
Książka, którą trzymasz w ręku, to świadectwo jedności. Moim celem jest oddać chwałę Duchowi Świętemu za cudowne dzieło jedności, które czynił – i nadal czyni – we wspólnocie Alleluia. Chcę ukazać, co możliwe jest dla każdej grupy chrześcijan, pragnących jedności i gotowych działać w zgodzie z tym pragnieniem.
Mam nadzieję, że gdy będziesz czytać o doświadczeniu jedności we wspólnocie Alleluia, Duch Święty doprowadzi Cię do głębokiego nawrócenia i głębokiej pokuty za postawy i czyny, którymi przyczyniłeś się do podziałów. Pragnę, by to głębokie nawrócenie wydarzyło się nie tylko w twoim umyśle, ale i w sercu. Jeśli już odczuwasz w sobie głęboką tęsknotę za większą jednością w Kościele – niech ta książka roznieci w tobie jeszcze większy płomień. Jeśli należysz do tych, którzy mówią: „Jedność jest zbyt trudna” – niech będzie wyzwaniem, aby zmienić zdanie. Jeśli „sparzyłeś się”, próbując budować jedność – niech pomoże ci odnaleźć odwagę, by spróbować na nowo.
Dan Almeter
(fragment książki)
Lektura „Jedności” otrzeźwia. Ponieważ wskazuje, jak wiele rzeczy musi zmienić się w naszej kościelnej codzienności, aby przywrócić braterstwo w Kościele. Wydawałoby się, że jedność chrześcijan, pomiędzy którymi przez 500 lat toczyła się otwarta, albo przynajmniej zimna wojna, jest niemożliwa. Daniel Almeter udowodnił, że jest inaczej. Życie wspólnoty Alleluia rzuca wyzwanie każdej istniejącej wspólnocie, wyznającej wiarę w Jezusa Chrystusa. Podnosi bowiem poprzeczkę jedności do takiego poziomu, która dla przeciętnej społeczności chrześcijańskiej – choćby w naszym kraju – wydaje się zupełnie pozbawiona racji bytu. A jednak, czytając tę książkę, zaczynamy rozumieć, że zapisane ich życiem świadectwo nie jest treścią dla inspiracji, ale wezwaniem do nawrócenia, które wspólnota Alleluia zdecydowała się podjąć na poważnie.
Karol Sobczyk
Lider wspólnoty Głos na Pustyni, Rada ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej
Wspólnota Alleluia jest dla całego Kościoła proroczym znakiem niezwykłej duchowej owocności, która rodzi się, gdy chrześcijanie z różnych tradycji kościelnych żyją i modlą się w głębokiej jedności, pozostając jednocześnie sobą. Modlę się, aby opowieść Dana Almetera, jak i sama wspólnota, wzbudziły w innych gorące pragnienie i determinację w dążeniu do zrodzonej z Ducha Świętego jedności.
Dr Mary Healy
Doktor teologii katolickiej, profesor w Wyższym Seminarium Serca Jezusa w Detroit, członek Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Papieskiej Rady ds. jedności chrześcijan, przewodnicząca Komisji Doktrynalnej w ramach Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w Watykanie.
Możemy mówić o jedności, dyskutować o niej, śpiewać na ten temat pieśni, a nawet organizować eventy i panele dyskusyjne – doceniam każdorazowe wysiłki w kierunku jedności chrześcijan. Jestem jednak przekonany, że potrzebujemy reorganizacji wspólnot, transformacji serca i umysłu przez działanie Ducha Świętego w nas. Potrzebujemy „praktyki jedności”, która jest codziennym i wieloletnim doświadczeniem Wspólnoty Alleluia. Dzięki tej książce możemy czerpać dzisiaj z tego głębokiego i pięknego doświadczenia „jedności w praktyce”, inspirowanej i napędzanej miłością Ducha Świętego!
Krzysztof Demczuk
Lider wspólnoty Metanoia
Dan Almeter daje niezwykłe świadectwo, jak dzisiaj żyć Dziejami Apostolskimi, będąc posłusznym Duchowi Świętemu. Wspólnota Alleluia to znak, że Bóg powołuje jednostki jako zaczyn w wypełnianiu Jego woli, w tym Jezusowego pragnienia, aby uczniowie „stanowili jedno”. Naprawdę warto przeczytać i się zainspirować.
Tomasz Piechnik
Lider wspólnoty Hallelu Jah